- PRIROČNIK – BAZA ZNANJA 1 – SEMENA IN SEMENSKE KROGLICE
- DOGODKI
Spoštovani,
Združenje Ekoci in društvo Samooskrbni.net se zahvaljujemo vsem, ki ste se odločili, da boste sodelovali v vseslovenskem gibanju za povečanje samooskrbe in ohranjanje slovenskih semen in trajnostno prihodnost, Oskrbimo Sloveniijo – štafeta semen.
Veselimo se vaših aktivnosti, ki ste jih napovedali, da jih boste izvedli in s tem vzpodbudili še ostale, da se aktivirajo v vrtcih, šolah društvih, knjižnicah institucijah. Posajeno bo na tisoče semen, podano ogromno znanja in narejeno veliko semenskih kroglic.
Zaradi dodatnih vprašanj smo podaljšali rok za prijavo do 14.02.2024, ki jo lahko. Najdete na povezavi https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSckBzd2GDWnThk9taKtclVMieEXk11ZaeGXcptZLVzlVT6gjg/viewform, kamor lahko povabite tudi vaše prijatelje; saj skupaj zmoremo več.
Kot dogovorjeno, vas bomo sproti obveščali, kako do znanja in o napovedanih dogodkih, ki nam jih boste poslali. Od 15.-17.3.2024 se vidimo v živo na Celjskem sejmu, na sejmu Altermed & flora, kjer bodo prvi sodelujoči, ki bodo podali poročilo o izvedenih aktivnostih, že prejeli priznanja za sodelovanje ter lahko sodelovali na Izmenjavalnici semen in znanja ter cepičev starih sadnih vrst.
BAZA ZNANJA 2024/ 1
- S SEMENI SE VSE ZAČNE. SO BOGASTVO NARODA, DEŽELE. BREZ SEMEN NI HRANE, NITI BIOTSKE PESTROSTI. Kulturna in naravna dediščina, ki jo ohranjamo na način, da jo sejemo, izmenjujemo, ohranjamo za naslednje leta, v temnih prostorih ali v semenskih kroglicah. Na kakšen način ohranjati semena pa so potrebna znanja, ki jih je potrebno osvojiti ponovno, saj se v vmesnem času niso prenašala iz roda v rod.
- Objavljamo gradiva, ki vam bodo v veliko pomoč. Objavljena so na spletni strani drušva Samooskrbni.net. Na tej povezavi pa lahko brezplačno dostopate do gradiv:
povezavi: https://www.samooskrbni.net/blog/stafeta-semen-2024đ
- Predlagamo, da najprej pogledate video: »Kaj pomeni za prehransko varnost, če bo sprejeta nova zakonodaja o novih genomskih tehnikah in patentiranju semen«. Najdete ga na povezavi: Prihodnost semen in samooskrbe s semeni (10 min).
- Predlagamo, da si pogledate tudi predavanje Uvodno predavanje o pridelavi in ohranjanju semen.
- Vabljeni tudi na ogled ostalih filmov in gradiva na temo, kako pridelovati posamezne vrste semen, kako dolgo ohranijo kaljivost in ostale pomembne informacije na navedem linku zgoraj.
- SEMENSKE KROGLICE – POSEJMO SLOVENIJO PONOVNO
Semenske kroglice so učinkovit način ohranjanja in sejanja semen brez prekopavanja. Sestavljene so iz ene tretjine gline, ter dveh tretjin humusa, zmešane z vodo in semeni. Če jih posušimo lahko semena ohranimo več let ali uporabimo kadar želimo. Lahko pa jih posejemo tudi sveže. Kroglice v obliki cmoka lahko posejemo ročno ali z droni. Semenska kroglica se pomočjo gline pričvrsti tudi tam, kjer je morebiti zemljo, humus odnesel plaz, poplave, požar. Ko na semensko kroglico pade dež, se začne čudežni proces. Humus v semenski kroglici omogoča hrano semenu, da vzkali in prične rasti.
Veseli smo, da so pobudi o sejanju semeskih kroglic Združenja Ekoci prisluhnili tudi odločevalci. Potem, ko smo v letu 2022 aktivisti in somišljeniki Oskrbimo Slovenijo – Štafeta semen posejali prve testne semenske kroglice na Krasu je tudi Zavod za gozdove Slovenije posejala prvi hektar semenskih kroglic na Krasu. Veseli nas, da je k izdelavi semenskih kroglic letos pristopila tudi Čebelarska zveza Slovenije, ki bo s svojimi instruktorji z znanjem pomagala šolam in vrtcem pri izdelavi semenskih kroglic, da ne bodo lačne ne čebele, ne ljudje. Lahko pa se pridružite tudi akciji sajenja medovitih rastlin, ki ga organizira Čebelarska zveza Slovenije dne 23.04.2024.
Semenske kroglice so čudovita rešitev za posaditev domačega vrta, za sajenje sončnic ob živih mejah, za sejanje zelenic z belo in aleksandrijsko deteljo tam, kjer potrebujemo čvrste korenine in nam npr. zelenic ni potrebno kositi.
Uporabimo jih lahko za sajenje prehranskega gozda semeni koščic domačih češenj, hrušk, jabolk, za sajenje brežin, brežin in v gozdovih s semeni dreves.
Sejejo lahko vsi, tudi tisti ki nimajo zemlje svoje zemljišča V tujini je poznan »Guerilla gardening« kjer sejejo kroglice na javnih površinah tam, kjer se ne strinjajo z javno rabo prostora: npr, če so posekali drevesa na javnem prostoru, aktivisti posejejo semenske kroglice s semeni ali koščicami dreves. V Sloveniji želimo, da se semenske kroglice sejejo v soglasju z lastniki.
- Obvezno uporabite avtohtona, domača semena, ki so prilagojena našemu okolju ali pridelana na ekološki ali biodinamični ali permakulturni način.
- Če potrebujete več informacij o tem, kaj dati v namenske kroglice in kje dobiti glino, če je ne boste nabrali sami ter kakšna semena kliknite na: https://www.amarant.si/.
In še dodatne informacije:
- Če potrebujete informacije katera so avtohtona slovenska semena, lahko kliknete na: https://ekoci.si/wp-content/uploads/2015/02/Opis-avtohtonih-in-tradicionalnih-sort31.pdf
- Informacije o avtohtonih semenih lahko dobite tudi na slovenski genski banki semen: Kmetijskem inštituti Slovenije ali kliknete na link: https://www.kis.si/
- Če bi želeli sejati semenske kroglice v gozdu se obvezno obrnite na Zavod za gozdove Slovenije: www.zgs.si;
KAKO NAREDITI SEMENSKE KROGLICE
- Predlagamo, da pogledate video na povezavi: Kako naredimo semenske kroglice ali na https://www.youtube.com/watch?v=DBMj41qH75A.
- Predlagamo, da pogledate, kako so naredili v lanskem letu semenske kroglice v OŠ Kotlje: Izdelava semenskih kroglic v POŠ Kotlje https://www.youtube.com/watch?v=f9gHrAF0-nA.
- Kako pa izgleda sejanje v naravi pa si lahko ogledate na primer sejanja semenskih kroglic na Krasu: https://www.youtube.com/watch?v=DBMj41qH75A&t=6s.
- V priponki je letak, ki podrobneje opisuje zakaj POSEJATI SLOVENIJO PONOVNO, tudi tam kjer so bili požari, kjer je voda odnesla humus, in tam kjer želimo, da ohranimo biotsko pestrost in da poskrbimo, da ne bod lačni ne sedanji ne prihodnji rodovi
- NAPOVEDNIK DOGODKOV, KI JIH PRIPRAVLJAJO SODELUJOČI V OSKRBIMO SLOVENIJI ŠTAFETA SEMEN
- Zoom predavanje: 8. 2.2024 ob 20. uri – Kako semenimo brokoli, cvetačo, redkvice – zoom predavanje ki ga prireja društvo Samooskrbni.net bo tokrat odprto tudi za prijavljene v štafeti semen. Predavala bo Sanja Lončar. Dogodka se lahko udeležite s klikom na povezavo: https://us06web.zoom.us/j/81234644632?pwd=FQPoqFmsDePtMwtTKFOU8Say00n46x.1 – Meeting ID: 812 3464 4632 – Passcode: semena
- Predavanje: Semenarstvo na Ptuju in genska banka Kmetijskega inštituta Slovenije, predava Darko Vernik, ter Izmenjava semen dne 13.2. 2024 ob 17.00 uri, organizira Društvo gospodinj Spuhlja Marjetica.
- Predavanje: Ali bomo v prihodnje jedli gensko spremenjeno hrano in sejali patentirana semena, predava Irena Rotar, dne 9.2.2024 ob 17.00 uri, Hortikulturno društvo Radeče.
- Otvoritev Knjižnice semen od 6. marca ob 18. uri 2024, v zelenem kotičku II. nadstropja Mestne knjižnice Kranj na Gregorčičevi ulici 1.
- Izdelava semenskih kroglic v knjižnici Šentvid, predava Irena Rotar, torek, 12.3.2024, ob 17.00 uri.
Dobrodošli.
Z veseljem pričakujemo vaše napovednike dogodkov ter poročila o izvedenih aktivnostih. Skupaj zmoremo vse.
Mnogo užitkov v soustvarjanju prihodnosti vam želimo.
Za Ekipa Oskrbimo Slovenijo-štafeta semen, Združenje Ekoci, društvo samooskrbni net s partnerji in somišljeniki, Irena Rotar, pred. Združenja Ekoc. Eko civilna iniciativa Slovenije