Arhivi Kategorije: Zadnje objave
Ekofejst februar 2012
Z veseljem Vam posredujemo vabilo na vsakomesečni- tokrat na februarski Ekofejst-festival izmenjave znanj, dobrih izkušenj in prijetnega druženja, ki bo dne 11 in 12.2.2011.
v zaselkih Velika Pirešica, Pernovo in Galicija v KS GALICIJA pri Žalcu.
Skupaj z izbranimi strokovnjaki in prikazi dobrih praks bomo odkrivali čisto konkretno kako pridelati čim več zdrave hrane na sonaravne načine: na ekološki, biodinamični in permakuturni način pridelave hrane.
Spoznavali bomo avtohtona semena, pravilne zasaditve v ekološkem vrtnarstvu, , kako ohraniti stare sadne vrste dreves;.. spoznavali bomo nova znanja in poti do zdravja, zdravilne rastline, videli prikaze dobrih praks in energetske
učinkovitosti in iskali poti do izgradnje etične ekonomije. Podrobnejši opisi so v priponki in spodaj v « meilu«
Studio 12, je posnel reportaže na januarskem Ekofejstu; del posnetkov si lahko ogledate na linkih: http://vimeo.com/channels/
http://www.s12.si/druzba/
ter na www.ekoci.si in FB https://www.facebook.com/
Prisrčno dobrodošli na Ekofejstu.
Hvala ker posredujete dobre novice naprej!
OJ- OSTI JAREJ!
(staroslovenski pozdrav:«ostani, zdrav, mlad, pomlajen, bodi močan!«)
Marjan , Irena, Katarina, Tadej , Aleš, Vesna, Maja, Anton, Joži, Iztok , Silvester, Anita..….
Peter, Matjaž, Ana, Mateja, Mojca, Anica, Martin, Ksenija, Marija in več tisoč podobno mislečih dobrih ljudi….
www.ekoci.si ; info: ekoci.slo@gmail.com;
http://www.facebook.com/
Naši predniki Veneti so pustili pomembno sporočilo:
“Slovenka – Slovenec« kjerkoli si:
– tu je tvoj temelj, osnova, od tu je tvoje seme – izvor, bistvo,
– tu je tvoje središče, od tu je tvoja energija, potenca,
– tu je neizčrpen vrelec tvojega bistva.”
Spodaj pa še povzetek vabila na Ekofejest.
V primeru napak se zahvaljujemo za razumevanje.
OKROGLA MIZA OSKRBIMO SLOVENIJO – Zagotovimo si hrano za jutri, PREKMURJE AKTIVIRAJ SE v
Spoštovani!
Zahvaljujemo se vsem, ki ste se pridružili srečanju na Okrogli mizi v Murski soboti Oskrbimo Slovenijo -Zagotovimo si hrano za jutri – Prekmurje Aktiviraj se ! Organizirala sta jo Eko Civilna iniciativa Slovenije in Slovenski forum socialnega podjetništva v sodelovanju KGZS – Kmetijsko gozdarskim zavodom Murska Sobota in društvom za socialno vključenost Mozaik. Okrogle mize se je udeležil tudi minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, mag. Dejan Židan. Osrednja tema okrogle mize je bila zagotavljanje prehranske varnosti in lokalne samooskrbe s hrano. Odgovore na izzive s področja prehranske verige v gibanju Oskrbimo Slovenijo vidimo v medsebojnem sodelovanju pridelovalcev, predelovalcev in potrošnikov. Zavzemamo se za vzpostavitev ustreznih kooperativnih poslovnih modelov, ki bodo delovali po načelih socialnega podjetništva in pravične trgovine ter omogočali razvoj nizko maržnih tržnih kanalov za nakup kvalitetne, zdrave, lokalno pridelane in predelane hrane po dostopnih cenah.
Zahvaljujemo se vsem somišljenikom, dobrim ljudem, ki smo srečni, da živimo tukaj, se veselimo življenja , spoštujemo tradicijo, ljudi, naravo in energije ter smo prepričani , da smo za svojo srečo odgovorni sami in smo za napredek in blagostanje pripravljeni tudi sami kaj storiti. Živimo v čudovitih naravnih danostih v naši Sloveniji, kako pa bomo znali živeti pa je odvisno od nas, od znanja, medsebojnega spoštovanja in sodelovanja. Hvala somišljeniki, da skupaj soustvarjamo čudovito sedanjost in prihodnost!
Hvala vsem vam, ki ste začeli z osveščanjem javnosti že v preteklosti, ki ste postavljali vprašanja in nizali možne odgovore in sporočali svetu, da smo za svojo prihodnost odgovorni sami
Zahvaljujemo se vsem , ki skupaj delamo dobro: predavateljem, entuziastom, borcem, institucijam in vsem s katerimi soustvarjamo dobro tudi na rednih mesečnih Ekofejstih – festivalu izmenjave znanj, dobrih izkušenj in prijetnega druženja in HVALA vsem Vam udeležencem Okrogle mize gibanja Oskrbimo Slovenijo – zagotovimo si hrano za jutri, Prekmurje aktiviraj se !! Upamo , da ste dobili dodaten navdih za soustvarjanje prehranske samooskrbe v Sloveniji..

Skupaj z izbranimi strokovnjaki iščemo načine kako kar najhitreje Slovenijo oskrbeti s hrano, kakšna so prave poti pri pridelavi zdrave hrane, kako do več delovnih mest, kako uveljaviti etično ekonomijo ipd.
Novičko in fotografije z dogodka najdete na povezavi:
https://www.facebook.com/media
O dogodku pa so poročali tudi mediji, ki vidimo širijo tudi dobre novice:…
Za povezave na spodnje video posnetke okrogle miz iz MS, za snemanje in produkcijo za družbeno odgovoren prispevek se lepo zahvaljujemo BK TV iz Maribora
http://www.youtube.com/watch?
http://www.youtube.com/watch?
http://www.youtube.com/watch?
http://www.youtube.com/watch?
http://www.youtube.com/watch?
http://www.youtube.com/watch?
http://www.youtube.com/watch?
http://www.youtube.com/watch?
http://youtu.be/vjBZDzXGz8s
Sporočilo medijem iz okrogle miza gibanja Oskrbimo Slovenijo v Murski Soboti
………….
VSE DOBRO , SREČNO IN USTVARJALNO V SKUPNEM SODELOVANJU POGUMNO NAPREJ Vam želimo: Marjan, Irena, Katarina, Maja , Aleš, Mateja , Iztok, Silvester, Peter, Matjaž, Tadej, Mojca, Stanko, Anamaria, Vesna,Dejan, Zdenka, Ksenija, Marija, Iztok, Vaso… in več tisoč podobno mislečih dobrih ljudi!
OSKRBIMO SLOVENIJO – Zagotovimo si hrano za jutri PREKMURJE AKTIVIRAJ SE,
OSKRBIMO SLOVENIJO – Zagotovimo si hrano za jutri
PREKMURJE AKTIVIRAJ SE,
ki bo v sredo 25. januar 2012, s pričetkom ob 8:30 uri,
Grad Murska Sobota, gledališka dvorana
Okroglo mizo organizirata Eko Civilna iniciativa in Slovenski forum socialnega podjetništva skupaj s KGZS- Kmetijsko gozdarskim zavodom Murska Sobota in Mozaik- društvo za socialno vključenost. Udeležba na okrogli mizi je brezplačna, zaradi omejenega števila udeležencev pa vas prosimo, da vašo udeležbo potrdite na elektronski naslov: ekoci.slo@gmail.com, n
8.30 – 9.00 Registracija udeležencev
9.00 – 9.20 Otvoritev in pozdrav gostov:
Anton Štihec, župan občine Murska Sobota
dr. Stanko Kapun, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, KGZ Murska Sobota
mag. Dejan Židan, minister, Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
9.20 – 9.40 Predstavitev Eko Civilne iniciative in Gibanja Oskrbimo Slovenijo, –
Marjan Kogelnik, Katarina Hölzl in Irena Rotar
9:40 – 10:30 Zakaj je 100% samooskrba pomembna,Anton Komat
10.30-10:50 Pravilna izbira rastlin in pridelave hrane,Dejan Rengeo
10:50-11:10 Odmor s pogostitvijo
11:10 -11:30 Predstavitev poslovnega modela socialnega podjetništva za zagotavljanje lokalne samooskrbe s hrano– Tadej Slapnik
11:30 -11.50 Korenika,delo z ranljivimi skupinami in predelava žitaric, sadja in zelenjave in predelava živil, Alojz Kavaš
11.50-12.10 Dobrote Slovenije,razvoj prodajnih poti– Matjaž, Magajna, Peter Čvan
12.10-12.30 Slovenec kot »NUBA« – v svetovnem genocidu, Vesna in Robi Vilar
12:30 -12:50 Pomen samooskrbe za Slovenijo, dr. Vesna Weingerl
12.50 -13.10 Socialno podjetništvo kot kultura bivanja – Forum socialnega podjetništva, Katarina Hölzl
Druženje
*Pridržujemo si pravico do spremembe programa.
Podrobnosti več na spodnjih linkih:
Ekofejst Galicija januar – Sporočilo za javnost
SPOROČILO ZA JAVNOST dne 15.01.2011
Iz Eko civilne iniciative Slovenije (Ekoci) z veseljem sporočamo, da se je 14 in 15.1.2012 , da se je v Veliki Pirešici in Galiciji pri Žalcu na Ekofejstu – festivalu izmenjave znanj, dobrih izkušenj in prijetnega druženja zbralo v dveh dneh več kot 600 ljudi iz različnih krajev Slovenije.
Somišljeniki v Ekoci želimo udejanjati ideje za 100% prehransko samooskrbo s hrano s poudarkom na sonaravnih načinih predelave hrane. Prizadevamo si za energetsko samooskrbo , za zdrav način življenja in etično ekonomijo. Znanja posredujejo izbrani strokovnjak. S prikazi dobrih praks somišljenikov in predavateljev pa je posredovano znanje je uporabno v vsakdanjem življenju.
Udeleženci Ekofejsta so v večini somišljeniki idej ki si želijo z znanjem in aktivnim sodelovanjem aktivno soustvarjati sedanjost in prihodnost v lepi Sloveniji, kjer imamo čudovite naravne danosti , da lahko lepo živimo. Prepričani smo, da je za svoje življenje odgovoren posameznik ter ,da lahko z aktivnim pristopom in v sodelovanju z drugimi uspemo.
Festival je organiziran vsak drugi vikend v mesecu v Veliki Pirešici in Galiciji pri Žalcu, kjer prijaznimi domačini sodelujejo med seboj v kar 10 dobro delujočih društvih in z veseljem sprejmejo tudi obiskovalce ter ponudijo lokalno pridelane dobrote. Zbiratelj Ivo Gjuras je razstavil skoraj 1000 kap iz Slovenije in sveta , Klub mladih pa je organiziral pohod na Kjumberk.
Tematika posredovanih vsebin je bila raznolika. V želji doseči čimprejšnjo 100% samooskrbnost s hrano so bile predavane vsebine o sonaravni pridelavi hrane na ekološki, biodamični in permakulturni način. Anton Komat je predstavil dejstva zakaj nam umirajo čebele, Dejan Rengeo pa je s podatki in dokazi prepričal še največje dvomljivce, da se da s znanjem in pravilnim orodjem pridelati hrano na ekološki način tudi z strojno obdelavo glej Spoznanje popolnega poljedelstva. Fanči Perdih je predstavila pravilen izbor semen ekološke pridelave in pravilen kolobar posevkov. Luka Kužnik je prikazal pravilen način obrezovanja sadnega drevja tudi v bližnjem sadovnjaku. Kako znanja naših dedov povezati v samooskrben sistem načrtovanja po načelih permakulture , ki zagotavlja samozadostnost na ravni družine, lokalnega okolja in širše pa je pojasnil Domen Zupan.
Meta Vrhunc je v predstavitvi pridelave hrane na biodinamičen način poudarila:« Pridelovanje hrane , ki nam daje zdravje in veselje do življenja ter ohranja našo zemljo plodno za naše vnuke in semena kot vir življenja je poslanstvo in naša odgovornost« …
življenja ter obenem ohranjajo našo zemljo plodno, da bo ta lahko preživljala tudi naše
Pridelovanja živil,
Energetska neodvisnost je bila podkrepljena z dokazi o prenosu informacij, ki so jih predstavljali : celjski inovator Vili Poznik, Jože Vetrovec , revija Misterij ter Franci Pliberšek iz Mik Celje. Primer ustvarjanja sozvočja energij v usklajenem delovanju za samooskrbo:-človek, hiša, generetaor , ki ga poganja mešanica vodika in kisika pa sta predstavila Kristijan Zver in Branko Nagy.glej SOZVOCJE ENERGIJ
Pomembne informacije, kako udejanjiti socialno podjetništvo so pridobili zainteresirani udeleženci na predavanjih Katarine Holzl in Dejana Unger.
Udeleženci so bili navdušeni tudi nad tematikami o zdravju. Dario Cortese je predaval o divji hrani. Na skupnem sprehodu po okolici so udeleženci praktično spoznavali rastline, ki so tudi v tem času užitne in prosto rastejo v naravi.
Obiskovalcem so bili navdušeni nad predstavitvijo knjige kakšna bo družba 2015 in filmom
» Thrive«, ki prikazuje dejansko stanje in možnosti izhoda iz trenutnega stanja.
Z veseljem ugotavljamo, da vizijo prihodnosti ustvarjamo dobri ljudje širom Slovenije, doma,v službi, v stroki, …
Anton Komat je pojasnil in argumentiral zakaj je potrebna samooskrbnost in kako preživeti v spremenjenih okoliščinah kjer nam pretijo veliki: gospodarski, ekonomski, prehranski, energetski, zdravstveni in podnebni izzivi. Možno bo preživeti na temelju močne lokalne skupnosti, kjer bodo ljudje med sabo povezani in si bodo med sabo iskreno pomagali. Ljudje izgubljajo stik z zemljo in modrostjo preteklosti, ki nam je včasih omogočala preživetje. Sedaj je prišel čas, da se na lokalni ravni ponovno vzpostavi sodelovanje in povezanost – to, kar nam na globalni ravni ni uspelo Potrebno je oživiti temeljne človeške vrednote, pravi Anton Komat na predavanjih in je poudaril tudi v intervjuju za Studio 12 z Matejem Delakorda, ki je posnel dogajanja in intervjuje s predavatelji ( link: intervjuju za Studio 12. http://www.s12.si/druzba/kam-
Želimo osvestiti javnost, jih aktivirati in jih vzpodbuditi k razmišljanju, da je vsak človek odgovoren zase in za svojo samooskrbo in širše; da je odvisen od svojega znanja, svojih sposobnosti, srčnega razmišljanja in energij, ki ga podpirajo.
Prepričani smo , da lahko dobro živimo v naši Sloveniji, kjer živi veliko dobrih ljudi , ki delajo dobro znajo in zmorejo ustvarjati dostojno življenje sedanjosti z vizijo prihodnosti.
Le od našega sodelovanja in spoštovanja pa je odvisno kako bomo uspeli, zato si vedno znova prizadevamo za udejanjanje dobrih stvari pravimo somišljeniki v Eko civilni iniciativi Slovenije.
Ostalo
Slovenci-Slovani in naša veličina
Nekje že zdavnaj sem zasledil, da smo “guardians of the
fire” kar se nekako sklada tudi z vsebino knjige o slovencih, ki bi naj bili
najstarešje in najštevilčnejšo ljudstvo evrope kar je opisano v knjigi
ruskega zgodovinarja Jurija Venelina z naslovom “Starodavni in današnji
Slovenci” Po teh podatkih mi danes živimo le še v središču nekdanjega
ogromnega teritorija, ki ga je naseljevalo slovensko ljudstvo. Slovani bi
naj izhajali iz Slovencev in ne obratno kot nam to razlaga uradna zgodovina.
In celo naš jezik ima ogromno skupnega z Sanskritom – enem izmed redkih še
živih naravnih jezikov – Naravni jezik, je jezik katerega pisava se
samodejno izpiše na površju vode ali peska ko mu predvajamo določen zvok
(Izgovorjava je pa samo stvar intonacije teh geometrijskih
simbolov)
http://www.starodavni-
V ogled vam priporočamo dokumentarno oddajo Drevesa pripovedujejo. Posneti so štirje deli, o smreki, lipi, orehu in hrastu.
Na hrastu se je zgodila tudi božanska borba med Perunom in Velesom v podobi orla in kače, pod hrastom pa se je zgodila nebeška poroka med Jarilom in Maro.
Tukaj je oddaja o HRASTU,…naš mogočni oče,…
http://tvslo.si/predvajaj/
O ODDAJAH
http://www.rtvslo.si/kultura/
Ekofejst Galicija 14./15. Januar 2012
Vabilo/program še na linku, ki je primeren tudi za tisk letakov oz. za pogled na enem listu VABILO_ZA_EKOFEJST_Galicija_14. in 15.1. 2012_
Dom krajanov Galicija, Glicija 75
Center čez Mavrico, Velika Pirešica 1
Bruto družbena sreča, družba obilja, Jose Mujica predsednik , ki služi z zgledom, etična ekonomija, socialno podjetništvo
1. Predsednik Urugvaja z lastnim vzgledom pokazal kako se upreti krizi
2. Bruto družbena sreča – Jasna Snežič
3. Misliti obilje – Bojan Radej
1.
Edini predsednik na svetu, ki je pokazal kako se upreti krizi

Jose Mujica je predsednik Urugvaja. Znan je po tem, da se vsak mesec odpove kar 90 odstotkom svoje plače in jo podari v dobrodelne namene. Vozi se v starem hrošču in nima nikakršnega premoženja.
Jose Mujica je bil leta 2010 izvoljen za 40 predsednika Urugvaja. Prebivalce svoje države je danes 77 letni predsednik navdušil predvsem s svojo skromnostjo, saj se je odpovedal praktično vsem materialnim koristim, ki jih funkcija prinaša.
Njegova uradna plača znaša sicer 12.500 dolarjev (9.700 evrov), a ‘najrevnejši predsednik na svetu’ obdrži le 10 odstotkov, torej 1.250 evrov oziroma 970 evrov, kar je le nekaj evrov več kot povprečna slovenska plača. Predsedniško palačo v časih, ko tam ni uradnih državniških sprejemov uporabljajo prebivalci Urugvaja, ki nimajo strehe nad glavo, predsednik pa prebiva na kmetiji, ki je v lasti njegove žene.
Po svetu se prevaža s starim Volkswagnovim hroščem, za katerega je zapravil 1500 evrov, v malce bolj galantno obleko pa se napravi le za pomembna državniška srečanja.
Urugvaj je tretja gospodarsko najuspešnejša država Južne Amerike in je kriza ni doletela. Vsako leto beležijo pozitivno rast BDP-ja, pohvalijo pa se lahko tudi s tem da so država z najmanjšo stopnjo korupcije na tem kontinentu.

Ljudje v bogatejših deželah niso nič srečnejši od ljudi v revnejših deželah.
3.
Misliti obilje http://www.sdeval.si/Objave/Misliti-obilje.html
| Prednovoletno uglašen zapis, ki bo objavljen v Veceru, rubrika “Pogledi”Zadnjih tristo let je pomanjkanje vodilno nacelo ekonomske misli in je povezano s tem, da živimo v svetu omejenih možnosti in neomejenih potreb. Kljub temu nekateri svetovno pomembni ekonomisti, kot oce makroekonomije Keynes, ki je deloval v prvi polovici dvajsetega stoletja, trdijo, da bi lahko obcutek ekonomskega pomanjkanja odpravili v nic vec kot sto letih umnega gospodarjenja. Dosegli bi stanje, ko bi lahko vsakemu državljanu in državljanki zagotovili reden in brezpogojen državljanski dohodek, ne iz njegovega dela in produktivnih prizadevanj ampak zgolj kot izplacilo upravicenega deleža državljanom kot lastnikov nacionalnih bogastev in kot tvorcev vsakega naroda in družbe.Z idejo splošnega ekonomskega pomanjkanja torej utegne biti nekaj hudo narobe. Ce do cloveške srece vodi samo strma steza pomanjkanja in odrekanj kot zatrjujejo ekonomisti, potem bo ljudem pravzaprav enkrat v nedoloceni prihodnosti tem boljše, cim slabše jim je dotlej. A ce se vsaj malo ozremo naokoli, ne vidimo le velikega pomanjkanja ampak tudi nemalo razuzdanega obilja. Znani svetovni inštitut ki pripravlja neformalna letna porocila o stanju svetovnega okolja ocenjuje, da je od izcrpanih naravnih bogastev tri cetrtine neobnovljivih, kljub temu jih kar 80% na koncu nekoristno obleži kot embalaža, ostanek ali odpadek. Takšna potratnost uporabe naravnih materialov precej bolj kot na pomanjkanje kaže, da nekaterim planet nima materialnih meja. Tudi sedanja gospodarska kriza ni posledica kakšnih materialnih, resnicnih ali izsiljenih pomanjkanj kot je bila na primer naftna kriza, prav nasprotno, je posledica velikega neravnovesja, ki ga ustvarja presežno svetovno varcevanje, ki nima vec na voljo dovolj naložbenih možnosti, ki prinašajo velike zaslužke. Svet kot celota ni reven. Preplavljen je z ogromnimi presežki varcevanja – okoli deset milijonov ljudi na celem svetu poseduje za 40 tisoc milijard dolarjev prostih sredstev, ki išcejo poti v naložbe (manj kot desetinko odstotka tega zneska letno bi zadošcalo za svetovno izkoreninjenje umiranja od lakote). Kakšno pomanjkanje je sploh mogoce v casu, ki ga oznacujemo kot informacijski, v katerem so informacije po obsegu postale neobvladljive? V družbi znanja niso vec najpomembnejše materialne omejitve ampak obilje znanja in ustvarjalnosti. Obilje postavljata gospodarjenju povsem drugacne izzive kot ekonomistom ljuba miselnost materialnega pomanjkanja.Res je, da bo naš kolektivni obcutek pomanjkanja tem vecji, cim bolj smo energetsko in snovno odvisni. Torej doktrina pomanjkanja gotovo ni nujna posledica materialne omejenosti sveta ampak prej prevladujocega pogleda na svet z omejenimi možnostim in nacina življenja v njem. Pri ustvarjanju našega obcutka pomanjkanja je pogosto posredi tudi nacrtno prizadevanje tistih, ki jim to pride prav. V enem zadnjih energetskih porocil evropske unije je zapisano mnenje, da k obcutku pomanjkanja energije v veliki meri prispeva »energetska oligarhija« sama, prav ta izraz je uporabljen, ki skuša svojo monopolno moc, da nas preskrbujejo z nujno potrebno energijo pretvoriti v višje dobicke.Bolj kot kaj drugega pa k obcutku pomanjkanja prispeva sam ekonomski red in sicer najbolj s svojo denarno ureditvijo. Na celem svetu je nedvomno dovolj hrane, da bi nahranili vsakogar in dovolj delovnih priložnosti za zaposlitev vseh, ni pa dovolj denarja, da bi za to placali, meni Bernard Lietaer, mednarodni centralni bancnik, ki je pomagal pri snovanju evra, danes pa se ukvarja s proucevanjem in popularizacijo »dopolnilnih denarnih sistemov«, ki naj bi deloma iz naših življenj izrinil uradni denar. Denar izdajajo centralne banke za obresti in s tem nadzirajo pomanjkanje denarja in tukaj je jedro ekonomskega pomanjkanja, pravi. Skrivnost te formule je v obrestih. Ce do »svežega denarja« lahko prideš le prek posojila, na katero se zaracuna obresti, od kje potem pride denar, s katerim se placajo obresti na posojila, saj tega denarja banka ne natisne? Lietaer razloži kruto resnico, da je treba denar za odplacilo obresti vzeti tistim, ki so v konkurencnem boju neuspešni in propadejo, njihov dohodek in premoženje pa se porazdeli med zmagovalce. Da bi lahko odplacevali dolgove, morajo nekateri izgubiti. In ker je dolgov že bistveno vec kot denarja v obtoku je postal boj za obresti vse ostrejši in seže vse dlje. Boj se ne tice le zadolženih, saj stroški obresti v cenah blaga široke potrošnje dosegajo od 30-50 odstotkov in jih placujemo vsi, tudi ce sami nimamo na grbi svojih posojil. Vecina prebivalstva z velikim delom svojih dohodkov torej preprosto zgolj placuje nanje prevaljene stroške obresti. Zato dosedanji nacin materialnega napredka ne bo nikoli mogel ustvariti materialnega obilja za vse, ker njegove sadove za vecino ljudi sproti požirajo obresti. Tako umetno ustvarjeno pomanjkanje nima prav nic opraviti z globalnim pomanjkanjem surovin. Planetarne omejitve same po sebi ne opravicujejo ekonomskih predpostavk, da mora vsaka stvar, ki je kaj vredna, imeti svojo ceno, pa naj si bo to tudi znanje ali kulturne in javne dobrine.Pomanjkanje ni bila vodilna misel v nobeni ekonomski ureditvi pred 18. stoletjem, ceprav so bile vse prejšnje družbe bistveno revnejše in v primerjavi z današnjim redom mocno prikrajšane celo v osnovnih stvareh. Nasprotno, vse ekonomije dotlej so imele ekonomske skrbi predvsem s tem, da so prerazporedile ekonomske presežke. V kameni dobi, pravijo antropologi, so imeli ekonomijo darov, z njimi so se obdarovala sosednja plemena, da so s tem ohranjala mir. Za tiste pradavne case je tudi potrjeno z raziskavami, da so vsi v plemenu bili deležni približno enake blaginje, tudi ce k njej niso hoteli ali mogli veliko prispevati. V stari Grciji so bogataši kar tekmovali med sabo, kdo bo od svojih zaslužkov placal vec javnih pridobitev, športnih iger, gledališca. Tudi v srednjem veku sta umetnost in arhitektura cvetela ravno na racun mecenstva.V tem pogledu je posebej zanimivo sporocilo knjige Mosesa Finleya, enega najpomembnejših sodobnih zgodovinarjev stare Grcije, ki je prevedena tudi v Slovenšcino (“Anticna ekonomija”, Studia Humanitatis, 1987, prevedel Jože Vogrinc), ki je med drugim raziskal tudi porajanje tega, kar danes imenujemo podjetništvo. Ugotovil je nekaj zelo zanimivega, kar je zgovorno samo zase. Podjetniki so v stari Grciji postali predvsem ljudje, ki so jih njihovi gospodarji osvobodili suženjstva. V tistih casih osebna svoboda ni pomenila veliko, ce ni bila povezana z lastništvom zemlje, ki je podeljevalo mešcansko pravico, nekako primerljivo z današnjim “stalnim prebivališcem”, saj je so bili sužnji vecinoma iz drugih, oddaljenih dežel kamor se mnogi niso mogli vrniti, zato so bili obsojeni na to, da so bili povsod, kamor so prišli, tujci. Tako jim ni preostalo drugega, kot da se selijo med grškimi mesti kot trgovci, dokler niso zaslužili dovolj, da so lahko nekje z nakupom zemlje koncno pretvorili svojo osebno svobodo v resnicnost.
Sodobni propagandisti prostega trga, s politiki in birokracijo vred, danes pravzaprav skušajo ljudem s predpostavko ekonomskega pomanjkanja dopovedati ravno isto, da si lahko s podjetništvom prislužijo materialne pogoje, da bodo lahko v resnicnosti uveljavili svojo sicer formalno neoporecno svobodo. Glavna težava in razlog pogoste neuspešnosti njihovega prepricevanja, je danes povezana z dejstvom, da se veliko in vse vec ljudi, tudi tistih, ki niso ravno bogati, preprosto ne pocuti, ne vidi samih sebe kot samo formalno osvobojene sužnje. Nasprotno, mnogi se danes pocutijo svobodne ne glede na svoj materialni status, so pac materialno zadovoljni z manj, da imajo lahko drugega vec. V tej luci je prizadevanje liberalcev vseh barv nadvse ironicno saj se tako ravno ljudje z miselnostjo osvobojenih sužnjev najbolj oklepajo svoje formalne svobodne na trgu. Kakorkoli že, obilje in pomanjkanje sta dve možni ekonomski viziji sveta, meja med njima pa ni odvisna od materialnega pomanjkanja ampak zlasti od »pogleda na svet«, od tega, kako svoje ekonomske zadeve razumemo in kako v svojem prakticnem življenju nanje odgovarjamo. Izbira med miselnostjo pomanjkanja in obilja je torej možna, saj ne gre samo za to kakšen je svet ampak predvsem za to, kako ga hocemo živeti kot posamezniki in kot skupnost. (Bojan Radej) |
Kdaj postanemo Veliki?
Oj
Najpej poziv
THRIVE je neobičajni dokumentarni film, ki dvigne tančico o tem kaj se resnično dogaja v našem svetu, s sledenjem denarnega toka-odkrivanjem globalne utrditve moči v skoraj vsakem vidiku našega življenja. Skupaj tke odkritja v znanosti, zavest in aktivizem.Thrive nam ponuja resnične rešitve in nas vzpodbuja, da si z drugačnimi in drznimi strategijami vrnemo nazaj naša življenja in našo prihodnost.
Je film o osnovnih vzorcih, ki vzpodbujajo in ohranjajo življenje. Je klic k prebujanju množici ljudi, katere moč je bila združena in zlorabljena od elitnih posameznikov in je hkrati vabilo za pridružitev svetlim možnostim, ki se lahko sprostijo in osvobodijo, če razmišljamo kritično in se postavimo za svobodo. Film nam predstavi resnične poti, kjer lahko vsak posameznik aktivno premakne močne strukture, ki blokirajo prost pretok energije- ta pa omogoča, da življenje uspeva, raste in se razvija. Zanimivo je, da thrive movement deluje po identičnih merilih kot Ekoci, Oskrbimo….nismo sami hehehe
Oglejte si Thrive na http://www.youtube.com/watch?
Eden od mojstrov je dejal: “Ljudje bodo vsepovsod postali kot majhni otroci”, polni zaupanja, polni ljubezni, polni dobrote, polni upanja, polni hrepenenja po vsem, kar so izgubili, odkar so odraščali, preden so otrdeli, postali skomercializirani, postali togi, prestrašeni, nezaupljivi – le polljudje. Postajali so nejeverni in začeli so izgubljati svojo humanost. Začeli so izgubljati tisto nit, ki povezuje vsakogar z vsakomer v vsem vesolju, na vseh planetih in v vseh sistemih. Mi smo eno. Obstaja le eno človeštvo pod enim bogom in mi vsi si delimo to človeštvo.”
Moje mnenje ni sicer kako zelo pomembno, vseeno pa naj izrazim pač moje čutenje. Prepričan sem namreč , da stvari ne gre preskakovati, razvojni proces kar tiče zavedanja človeka pač pelje prek mnogih neumnosti, ki povzroča tako ali drugačno gorje, priznajmo si predvsem to , da smo ranljivi, zmotljivi, neuki, da v svojih sposobnostih dojemanja in čutenja dojemamo zelo zelo malo stvarstva (glej denimo priponke), iz tega pa so tudi naša dejanja, načrti , in predstave kaj je dobro, smiselno…precej oz. zelo zelo omejene, da tako izkoriščamo šele trohico naših dejanskih sposobnosti, kapacitete, talentov itd.
Ampak to je pač naša razvojna stopnja in tako pač je, trenutno smo sposobni pač toliko kot smo, kar pa ne pomeni da enkrat ne bomo Angeli heheh.
Trenutno je tako, na razne fascinacije , čudeže (pač tisto kar si ne znamo razložit) padamo kot muhe na limanice. Kot je zatrjeval sveti Avguštin: “Čudeži niso v nasprotju z naravo, ampak samo v nasprotju s tem, kar o naravi vemo”. Pripišimo sem kamot od free energy naprav do žitnih krogov (tudi o tem v Thrive) ……, takšno je pač stanje naše zavesti, sodit o tem pa po moje tudi ne pomaga kaj dost. Žal prav tako ne pomaga kaj dost vedenje (enih par “razsvetljenih “posameznikov in še koga) o tem kaj je potrebno, kaj je treba, kaj bi bilo smotrno, nujno ipd. , dajmo raje skupaj razmislit in poskušat začutit kako te posamezne človekove potenciale prebudit, izrazit in namenit v dobro vseh.
Prepričan sem, da smo skupaj vsi del organske rasti-evolucije in ko pravijo Brez ZNANJA o NARAVI pa se ne bo spremenilo absolutno NIČ…, se s tem strinjam, če pa govorimo o željeni prihodnosti kot o projektu, smo mi del tega projekta tudi z vsakim o naših osebnih rasti, smo v tem soprisotni kot terapevti in pacienti v enem, rasemo , zorimo skupaj s projektom, vendar vnaprej, brez neposrednega udeleženja pa dvomim , da se lahko karkol zgodi.
Vse bolj mi odzvanjajo pojmi kot sinergija, sinhronizacija, simbioza ( in seveda vse poslovenjene inačice teh izrazov) , nad vsemi pa izraz , OPOLNOMOČENJE (menda izhaja iz pravne prakse oz. terminologije in ni niti lektorsko pravopisno pravilen -kakorkol) , no jaz ga tesno vse bolj povezujem s pojmom/idejo ….samooskrbe (v vseh ozirih energ. prehrambeno, zdravstveno….) pomeni mi samoaktualizacijo posameznika v smislu samosugestij/afirmacij JAZ ZMOREM, JAZ ZNAM, JAZ SEM AKTIVEN, JAZ SEM PROAKTIVEN V SOUSTVARJANJU SVOJEGA KOT SKUPNEGA ŽIVLJENJA VSEH, SEM POMEMBEN , SEM POMEMBEN DEL V PROCESU EVOLUCIJE, SEM GOSPODAR NA SVOJEM ( npr, koščku zemlje..) , SEM SVOBODEN (če tako odločim), Odločam,
Vse to ima navezo na bistveno dilemo ;PREŽIVETI ali ŽIVETI, to slednje ima opraviti s kvaliteto bivanja v SAMOODGOVORNOSTI, prejšnje pa na UJETO , SERVISIRANO životarjenje
Nujnost samooskrbe nam odpira priložnost za sodelovanje, ki je mogoče le v sočutenju, sinhroniciteti, sinergiji v stremljenju za skupaj , za vse, za dobro, vse v vedenju , da nismo ločeni, da smo vsieno, da karkol odnosiramo s komerkol in s čemerkol , odnosiramo hkrati po tej povezavi tudi z sabo,
Primarno IN osnovni smisel česarkoli je torej SODELOVANJE, SOČUTENJE, vse kar je drugače predznačno, je proti sebi, o tem zelo lepa metafora o metulju in gosenici iz filma Thrive
Super smo , a si predstavljaš kako daleč smo že pravzaprav, čutimo nujo za povezovanjem, sedaj smo v pospeševanju rasti, ki bo vsekakor prerasla v pravo vedenje o naravi in o sebi, ker je to pač potrebna in nujna posledica , hkrati pot in cilj, brez tega, da bi o tem kako zelo razglabljal in predpogojeval.
Sokrat (470?-399? pr.n.št.): Grški filozof in modrec izhaja iz dveh temeljnih misli oz. pogoja, ki po moje omogočata dejansko rast, rast iz skromnosti, ponižnosti v “nebeške višave”:
– Spoznaj samega sebe (Delfi)
– Vem, da nič ne vem.
Vsebine priponk (voda,rastline,vesolje, mikro makro vesolje) sporočila se nujno navezujejo na preostale Sokratove izreke
1 »Edina prava modrost je vedeti, da ne veš ničesar.«
2 »Prava modrost pride, ko spoznamo, kako malo razumemo o življenju, o sebi in o svetu okoli nas.« ( v ilustracijo tega Sokratovega izreka prosim si poglejte pps VESOLJE in MIKRO MAKRO VESOLJE ter Zavest je vse Po ogledu teh povezav in sploh po naslednjem citatu P. Russela:”Atomi so majhni, kakšno milijardinko centimetra merijo, toda podatomski delci so še stotisočkrat manjši. Zamislite si jedro atoma, povečano na velikost žogice za golf. Celoten atom bi potem imel velikost nogometnega stadiona in elektroni bi bili kot grahova zrna, krožeča na obrobju stadiona. Kot se je izrazil angleški fizik iz začetka dvajsetega stoletja Eddington: »Materija je večinoma strašljivo prazen prostor«. Natančneje, materija je 99.9999999% prazen prostor” , se samodejno zastavijo vprašanja Kako velik je človek? Kaj je važno, kaj je glavno?
3 »Naj tisti, ki bi premaknil svet, premakne najprej sebe.«
4»Obstaja samo eno dobro: znanje, in samo eno zlo: nevednost.«
5»Modrost se začne s čudenjem.« Predvsem tu priporočam pps SKRIVNOSTNO ŽIVLJENJE RASTLIN in VODA SHRANJUJE INFORMACIJE
V 17. poglavju Svetega Luke je zapisano ‘božje kraljestvo je v človeku’ – ne v enem človeku, niti v skupini ljudi – ampak v vseh ljudeh, v vas. Vi, ljudje, imate moč, moč, da ustvarite stroje, moč, da ustvarite srečo. Vi, ljudje, imate moč, da naredite življenje svobodno in lepo, da iz življenja naredite čudovito pustolovščino. Torej, v imenu demokracije, uporabimo to moč – združimo se vsi.
Monolog iz filma Charlija Chaplina Veliki diktator (1940) Great Dictator http://www.youtube.com/watch?v=Tbrv6SvDZYU http://www.youtube.com/watch?v=QcvjoWOwnn4&feature=related več o tem na https://docs.google.com/document/d/1vak92OnYJNEe4fk2PvfU5AaY6F31Z9VQ1_h2AVwvY5I/edit?hl=en_US
IN POSTALI BOMO VELIKI (kolikor si lahko predstavljam ), da pa se narava odziva na naša pričakovanja, prošnje, misli, molitve…vabljeni na ogled spisa;
– Nam morda tudi iz živalskega sveta prihajajo znanilci obetajočih sprememb???? https://docs.google.com/document/d/1Vtk_j0eVBQATTk7RDrwZ67MiLclMwOc1L1AjPIp5HHo/edit?hl=en_US
– Kdaj lahko pričakujemo večje spremembe? Ali se bomo prebudili? https://docs.google.com/document/d/10tnuXmWGFBZ80el1rau7yrLZxYPXbABepb8_FVYdUrc/edit?hl=en_US
lp Marjan
ZAHVALA IN VOŠČILO VAM, DOBRIM IN RAZUMNIM LJUDEM Slovenije
Spoštovani!
Vsako leto in vsak dan je nov izziv radostnih doživetij ustvarjanja sedanjosti in prihodnosti v naši lepi Sloveniji. Želimo vam radosten in ustvarjalen prav vsak dan v prihajajočem letu 2012!
Zahvaljujemo se vsem, ki ste nam že v začetku verjeli, da to kar Ekoci govorimo tudi izvedemo. Zahvaljujemo se vsem somišljenikom, dobrim ljudem, ki smo srečni, da živimo tukaj, se veselimo življenja , spoštujemo tradicijo, ljudi, naravo in energije ter smo prepričani , da smo za svojo srečo odgovorni sami in smo za napredek in blagostanje pripravljeni tudi sami kaj storiti. Živimo v čudovitih naravnih danostih v naši Sloveniji, kako pa bomo znali živeti pa je odvisno od nas, od znanja, medsebojnega spoštovanja in sodelovanja. Hvala somišljeniki, da skupaj soustvarjamo čudovito sedanjost in prihodnost!
Hvala vsem vam, ki ste začeli z osveščanjem javnosti že v preteklosti, ki ste postavljali vprašanja in nizali možne odgovore in sporočali svetu, da smo za svojo prihodnost odgovorni sami: Antonu, Sanji, Meti, Jožetu, Anamariji, Meliti , Marii Ani, Fanči, Dejanu, Alešu, Frenku, Anji…
Zahvaljujemo se vsem , ki skupaj delamo dobro: predavateljem, institucijam in vsem s katerimi soustvarjamo dobro tudi na rednih mesečnih Ekofejstih – festivalu izmenjave znanj, dobrih izkušenj in prijetnega druženja in predstavnikom medijskih sponzorjev, ki nam omogočate obveščanje o naših aktivnostih. HVALA Vam!
Vsak novi dan prinaša izzive in spremembe. K sreči imamo možnost , da na svoje odločitve s postavljanjem pravih vprašanj in iskanju pravih odgovorov udejanjamo prave odločitve. K boljšemu življenju šteje vsako dobro delo vsakega posameznika, zato vam priponkah kot darilo pošiljamo :
a) nekaj nasvetov :« Kako preživeti v novi dobi« , ki so bile objavljene v reviji Jana Pomagaj si sam, predhodno pa v okviru projekta: www.zazadravje.net;Kako preživeti v novi dobi
b) Revijo prebujenje zavesti, ki z navedbami odstira tančice,najava dejstva in z novimi izzivi postavlja vprašanja za nadaljnje razmišljanje; več info na: www.prebujenjezavesti.si; Prebujanje zavesti
c) Povabilo na januarski Ekofejst z zelo zanimivimi vsebinami, ki dajejo odgovore na konkretna vprašanja in upamo da se srečamo; več info na:www.ekoci.si;Vabilo na Ekofejst 14 in 15. 1. 2012
d) Članek »Umetnost preživetja – o zdravem razumu ne poroča nihče« Anton Komat, ki je bil objavljen v reviji Jana – v razmislek in kot svetlo popotnico z dobrimi željami! Umetnost preživetja -o zdravem razumu ne poroča nihče
V Eko civilni iniciativi somišljeniki udejanjamo dobre stvari v praksi; več info na www.ekoci,si. Veseli smo , da nas je čedalje več podobnih mislečih ljudi , ki delamo dobro v osebnem življenju, ki delujemo v dobro na svojih delovnih mestih, v institucijah znanja, v stroki, v projektih. Veseli smo, da so somišljeniki tudi najbolj napredni strokovnjaki kmetijstva in tudi najbolj napredni politiki, ki že udejanjajo dobro. Veseli smo bili udeležbe na okrogli mizi decembru v Mariboru : «Zagotovimo. Si hrano za jutri, oskrbimo Slovenijo – aktiviraj se tudi ti », ki smo jo izvedli skupaj s Slovenskim forumom socialnega podjetništva , kjer je bilo kar 240 udeležencev. Skupaj z izbranimi strokovnjaki iščemo načine kako kar najhitreje Slovenijo oskrbeti s hrano, kakšna so prave poti pri pridelavi zdrave hrane, kako do več delovnih mest, kako uveljaviti etično ekonomijo ipd. Novičko in fotografije z dogodka najdete na povezavi: http://www.facebook.com/pages/Ekoci-Ekolo%C5%A1ka-civilna-iniciativa/280321302001496#!/media/set/?set=a.159981737434935.23736.140774006022375&type=1
VSE DOBRO , SREČNO IN USTVARJALNO V SKUPNEM SODELOVANJU POGUMNO NAPREJ Vam želimo: Marjan, Irena, Katarina, Maja , Aleš, Mateja , Iztok, Silvester, Peter, Matjaž, Tadej, Mojca, Stanko, Anamaria, Vesna,Dejan, Zdenka, Ksenija, Marija, Iztok, Vaso… in več tisoč podobno mislečih dobrih ljudi!




















