IZ POSVETA – TRŽNE PRILOZNOSTI SEMENARSTVA, SAMOOSKRBE IN ROKODELSTVA

Dne, 18.9. 2024: MOS Celjski sejem: Na zanimivem posvetu so udeleženci s častnimi gosti osvetlili načine ali bo res zakonodaja o novih genomskih tehnikah pridelave rastlin ter patentiranju semen bistveno vplivala na prenovo prehranskih sistemov, odvisnost od prehranske varnosti od korporacij in kaj lahko posameznik in družba storimo za lastno samooskrbo in večjo prehransko varnost. Izmenjevali so stališča, kaj pomeni odvisnost od uvoženih semen za kmetijstvo, kaj za biotsko pestrost in raziskovali poti, kako lahko ohranimo slovenska semena. Skupaj s častnimi gosti so ugotovili, da je nujno angažiranje vseh deležnikov, da se oživi in ohrani slovensko semenarstvo kot temelje prehranske varnosti. Iz posveta bodo organizatorji poslali pobude odločevalcem  s ključnimi poudarki posveta. Na posvetu pa so podelili tudi zahvale in priznanja zavzetim sodelujočim v vseslovenskem  gibanju Oskrbimo Slovenija – štafeta semen, gibanju za ohranjanje  slovenskih semen in povečanje samooskrbe ter tečajnikom Nove strategije samooskrbe. Celoten  posnetek posveta je na povezavi: https://www.youtube.com/watch?v=Ek-0iInOm3k

Posveta so se udeležili častni gostje posveta: mag. Dejan Židan – Ministrstvo za gospodarstvo, turizem, šport, Marko Slavič, Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, OZS, mag. Davor Vučkovski – Ekonomska fakulteta Ljubljana, dr. Peter Dolničar in dr. Vladimir Meglič – KIS Kmetijski inštitut Slovenije – Maja Kolar, Semenjalnica in Demeter EU, Stojan Praprotnik, Razvojna agencija Savinja, Sanja Lončar in Rosemary Koren – Društvo Samooskrbni. net, Irena Rotar in Združenje Ekoci Mateja Rotar – Oskrbimo Slovenijo – Štafeta semen.

ZA SLOVENSKA SEMENA GRE! KAKO SE AKTIVIRATI V PRAKSI? Semena so bogastvo dežele, naroda in rodov, ki ji pripadajo. Po posvetu in podelitvi priznanj je potekala Izmenjevalnica semen  in znanja, ter srečanje zainteresiranih članov za vzpostavitev ohranjanja slovenskih semen po različnih krajih Slovenije.  Izgubili smo že 80 odstotkov slovenskih semen, zato je nujno ukrepati, da ohranimo semena, ki so prilagojena našemu okolju. Predstavljeni so bili načini kako bi lahko tudi zavzeti ljudje sodelovali pri ohranjanju semen.

Podeljena pa so bila tudi priznanja za izvedene aktivnosti sejanja semenskih kroglic, povečanja samooskrbe z  inovativnimi  projekti v vseslovenskem gibanju  Oskrbimo Slovenijo – štafeta semen.