30.10.2024. Združenje za trajnostno prihodnost Ekoci, Eko civilna iniciativa Slovenija, s somišljeniki je podala odločevalcem in Planinski zvezi pobude v preučitev kako bi lahko zaščitili in ohranili planinske domove. Izražajo zaskrbljenost zaradi napovedi prodaje nekaterih planinskih domov kot so Tičarjev dom na Vršiču. V prihodnosti se naj bi prodajala tudi Ribniška koča na Pohorju in nekaterih druge. Planinski domovi so kritična infrastruktura in pomembni pri zaščiti in reševanju v gorah in pomemben del naše kulturne dediščine. Prost dostop do planinskih koč pri obiskovanju naših gora pa vrednota, ki jo ceni veliko prebivalcev Slovenije.
Zaskrbljeni so, da bi v primeru prodaje zasebnikom planinski domovi postali privatni objekti zaprtega tipa, splošni javnosti pa nedostopni po namembnosti planinskega doma. V preučitev predlagajo pobude, da se planinske koče registrirajo kot kulturna dediščina, muzeji na prostem, da država zaščiti zemljišča in financira zaposlitev skrbnikov planinskih koč.
Za obnovitev se lahko angažirajo vsi zavzeti planinci in zavedni državljani Slovenije. Planinska zveza in društva se lahko organizirajo tudi v zadruge ali pridobivajo sredstva tudi preko množičnega financiranja in najdejo druge vrste pomoči za obnovo planinskih domov, ker tega ne zmorejo same, kot navajajo.
Čas je, da se spodbudi in oživi tudi nesnovna dediščina naših prednikov prostovoljstvo. Z vrednotami spoštovanja do dela, do medsebojnega sodelovanja in spoštovanja do narave in domoljubja so uspeli naši predniki zgraditi večino planinskih domov. Ali lahko oživimo prostovoljstvo in aktivno državljanstvo preko obnove planinskih domov tudi v sedanjem času? Menijo, da bi s spodbujanjem prostovoljnega dela ter donacij za obnovo in angažiranjem planincev, z vključitvijo mladih, morda tudi s spodbujanjem prostovoljstva preko bonitetnih točk, bi lahko tudi sedaj dolgoročno obnovili planinske domove. Ter seveda vključitvijo vseh pristojnih institucij stroke in politike.
Aktivno državljanstvo in sodelovanje vseh deležnikov so ključni za ohranitev planinskih koč, da bodo dostopna lahko širši javnosti po namembnosti kot jo poznamo sedaj. V primeru, da bodo planinske koče prodane zasebnikom, pa je ta dostop vprašljiv. Se spomnimo zakaj je Jakob Aljaž kupil vrh Triglava? In kako smo ponosni zrli v zastavo, ki je vihrala iz Vrha Triglava ob osamosvojitvi Slovenije?
Slovenija je naša; ali zmore sedanji rod stopiti skupaj in narediti, da takšna ostane tudi za prihodnje rodove?
Celotne pobude, kako bi lahko zaščitili in ohranili slovenske planinske rodove so bile poslane odločevalcem ter Planinski zvezi Slovenije. Preko sporočila za javnost pa preko naprednih medijev in CVNOS pa pozivamo k angažiranju zavedne planince in ostalo ozaveščene prebivalce, da se angažirajo in razmislijo, kako lahko vsak pomaga na svoj način, da ohranimo naše planinske domove.
Celotne pobude so objavljene tukaj:
Foto: zajem iz filma Janeza Brojana.
Vir: članek Siol na https://siol.net/novice/slovenija/tajna-misija-na-triglav-posnetki-dogodka-ki-je-povezal-slovenijo-video-501055