Pobude za prilagoditev kmetijstva na podnebne spremembe in sodobne trŽne trende – Odgovor na pobude

V Ekoci – eko civilna iniciativa Slovenije, Združenje za trajnostno prihodnost si prizadevamo tudi za čim večjo samooskrbo s hrano, prilagoditev na podnebne spremembe in bio krožno gospodarstvo. Čim več znanja želimo implementirati v prakso.

Veseli nas, da je v tej smeri začrtalo veliko ciljev tudi Ministrstvo za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano v letu 2019 ter predstavilo tako ambiciozno strategijo kmetijstva – resolucijo »NAŠA HRANA, PODEŽELJE IN NARAVNI VIRI PO 2021«.

Strateški okvir razvoja slovenskega kmetijstva, predelave hrane in podeželja, ki je objavljena na povezavi:

https://www.gov.si/assets/ministrstva/MKGP/FOTOGRAFIJE/NOVICE/19_11_NOVEMBER/21_VLADA/RESOLUCIJA_21.11.2019_strani.pdf in jo je 21.11.2019 sprejela tudi Vlada Republike Slovenije.

Ekipa somišljenikov, ki nam je mar za trajnostno prihodnost smo preučili strategijo in podali predlog izvedbenih ukrepov, ki temeljijo na znanju in izkušnjah in bi lahko bistveno pripomogle k uresničevanju strategije v praksi.

Pobude smo poslali na Ministrstvo za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano. V juliju 2019 je ekipa pripravila Predloge in pobude k strategiji in izvedbenim ukrepom za novo kmetijstvo v Sloveniji, ki so objavljene tudi na povezavi: https://ekoci.si/zadnje/predlogi-in-pobude-k-strategiji-in-izvedbenim-ukrepom-za-novo-kmetijstvo-v-sloveniji-2/. Ministrstvo nas je pozvalo na sestanek, da jih predstavimo tudi osebno. Veseli smo bili povabila.

Na fotografiji: Predstavniki Ekoci Ekološke civilne iniciative Slovenije Irena Rotar in Mateja Rotar, UM – Mednarodnega centra za ekoremediacije, drr. Ana Vovk Korže, društva Ajda Vzrdenec Meta Vrhunc, kmetije Vidov brejg, Tatjana Buzeti in društva Skupaj za zdravje človeka in narave Sanja Lončar so ekipi na MKGP predstavili svoje poglede, izkušnje in predloge za prilagoditev na podnebne spremembe. Glavne teme: kakšne rešitve ponuja znanost za podnebne spremembe z ekoremediacijo, permakulturo, bio krožnim gospodarstvom v kmetijstvu; zdravljenje z naravo – priložnosti v kmetijstvu; samooskrbno kmetijstvo in vrtičkarstvo, pridelava zdravilnih rastlin. Cilj predstavitve je bilo vzpodbuditi pripravo ukrepov, ki bi podprli alternativne pristope v kmetijstvu, ki bolj trajnostno izkoriščajo naravne vire in lahko tudi v skromnih naravnih pogojih z več vloženega lastnega dela in znanja dajo dobre pridelke in dohodek,« je zapisala tudi prisotna državna sekretarka mag. Tanja Strniša.

Po osebni predstavitvi na Ministru smo bili pozvani, da še bolj konkretno predstavimo svoje predloge, ki smo jih dopolnili

V juliju 2019 še z dodatnimi pobudami, ki si jih lahko preberete na povezavi:

Iz Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano smo dne 11.10 019 prejeli odgovore na naše pobude Priloga 1 in 2 Prilogi. I in 2 -vstavi

Glede na podane odgovore smo po preučitvi ugotovili, da je najboljša rešitev, da predlagamo pilotne projekte kjer bomo lahko v praksi čimprej dokazali delovanje predlaganih ukrepov, ki bi lahko koristili pri nadaljnjem snovanju ukrepov k čim boljši izvedbi začrtanih ciljev za razvoj kmetijstva v novem programskem obdobju: