Spoštovani,
Iskrena hvala vsem, ki ste prispevali konstruktivne predloge za izboljšanje kmetijske zakonodaje, s katero želimo prispevati k večji prehranski varnosti. Hvaležni smo tudi vsem, ki ste sodelovali na posvetu “Kaj pa bomo jutri jedli?” – sporočilo za javnost in povzetek razprav sta objavljena na povezavi… https://ekoci.si/wp-content/uploads/2025/03/SZJ-POMEMBNA-SPOROCILA-IZ-POSVETA-KAJ-KAJ-PA-BOMO-JUTRI-JEDLI.pdf
Posvet je služil kot izhodišče za oblikovanje pobud.
Posebna zahvala gre strokovnjakom, ki so aktivno sodelovali pri pripravi pobud. Objavljamo odgovor, ki smo ga prejeli s strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Prosimo vas, da si ogledate gradivo na naslednjih povezavah:
- Opisi predlogov k osnutku zakona
- Odgovor ministrstva na predlagane spremembe zakonodaje
Iz odgovora izhaja, da smo bili delno uspešni. V zakonodajo so vključene na naš predlog pomembne sprememba področju dviga praga za dopolnilne dejavnosti na 5 prej so bilo dovoljene 3 povprečne plače ter delno upoštevan predlog za ureditve področja slovenskega semenarstva na način kot smo ga predlagali.
Ostajajo pa še odprta vprašanja, ki niso bil vključena na področju vključitve sonaravnih rešitev v zakonodajo in pravice do svobodne pridelave hrane brez nadzora – kajti polsamooskrbe kmetije niso vključene v kategorizacijo kmetij.
Kakšne so možnosti za prihodnost?
Z dejavnostmi Ekoci si bomo skupaj s somišljeniki, predlagatelji in podporniki nadaljevala prizadevali za dosego ključnih ciljev na področju ohranjanja semen ter povečanja prehranske varnosti vsaj za 50 sort semen in rastlin, ki so najpomembnejša za prehransko varnost . Spodbujali bomo kmete k pridelavi slovenskih semen in rastlin pridelane na sonaraven način.
V vseslovensko gibanje Oskrbimo Slovenijo – štafeta semen bomo še naprej tako kot od leta 2012 dalje – vključevali čim več ozaveščenih ljudi in zavzetih mentorjev v vrtcih in šolah, ter si prizadevali oživeti panoga slovenskega semenarstva.
V Sookrbovalnici Desetinka, ki nadgrajuje tradicijo povezovanja naprednih kmetov in ozaveščenih uporabnikov bomo še naprej povezovali napredne kmetije, ki pridelujejo sonaravno in si želijo ohraniti tradicijo, del pridelka pa so pripravljeni podariti in prodati ceneje tistim, ki želijo tudi pomagati pri pobiranju plodov. Preberite SZJ Sookrbovalnica desetinka.
V okviru Izmenjevalnice semen in znanja bomo še naprej skrbeli za avtohtonih semen in znanja o sonaravni hrani. Ter si prizadevali, da bodo v javnih zavodih pili slovenski čaj in jedli slovenski krompir in fižol.
Prizadevali so bomo tudi za spodbujanje in aktivno delovanje čim več več lokalnih timov znotraj društva Samooskrbni.net, ki jih že sedaj več kot 30 po različnih krajih Slovenije in povezuje ljudi, željne praktičnega udejanjanja samooskrbe v praksi. Kliknite na njihovo spletno stran ter se pridružite več kot 500 zavzetim članov iz cele Slovenije, ki je pripravljena za samooskrbnost tudi kaj narediti z lastnimi rokami in razumom ..
Še naprej bomo vztrajali pri konstruktivnem dialogu z odločevalci in institucijami, ki oblikujejo našo prihodnost.
Vabljeni k soustvarjanju prihodnosti.